Druk 3D

Szybkie wytwarzanie metodą druku 3D

By Luty 9, 2019 No Comments

W obecnych czasach bardzo duże znaczenie ma szybkość wytwarzania i unikatowość produktów. Aby sprostać tym wymaganiom opracowana została metoda druku 3d, która doskonale nadaje się do wykonywania modeli i prototypów do najróżniejszych zastosowań.

Druk 3D zaczyna się od stworzenia wirtualnego modelu obiektu, który komputer może skonwertować do postaci zrozumiałej dla procesora drukarki. Jest to proces, który przebiega bardzo sprawnie dzięki rozmaitym programom pozwalającym w sposób intuicyjny wytworzyć wirtualny model trójwymiarowy oraz oferujących automatyczną konwersję tego obiektu do wybranego formatu obsługiwanego przez dany model drukarki 3D. Sam proces fizycznego wytwarzania obiektu polega na topieniu tzw. filamentu który jest nawinięty na szpulę i podawany do głowicy drukarki. Stopiony filament jest następnie nanoszony warstwa po warstwie tworząc odpowiedni kształt który został wczytany do wytworzenia. Gotowy model obiektu uzyskiwany jest w zależności od jego objętości i złożoności w czasie od kilkudziesięciu minut do kilkunastu godzin.

Drukowanie 3D jest coraz częściej stosowaną metodą szybkiego wytwarzania w bardzo szerokim zakresie zastosowań, począwszy od modelarstwa, poprzez cele edukacyjne i użytkowe aż po projekty części maszyn i urządzeń w przemyśle. Zaletą tego sposobu jest tzw. wytwarzanie przyrostowe, co oznacza, że materiał jest dodawany a nie zabierany (jak np. przy szlifowaniu, frezowaniu, wierceniu itp.) w celu uzyskania pożądanego kształtu. Sprawia to że jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie w którym straty materiału są zerowa lub ewentualnie niewielkie, ponadto sam filament można nabyć w bardzo korzystnych cenach.

Koszt drukarek 3D jest różny, jeżeli potrzebujemy tej technologii do zastosowań amatorskich możemy kupić własną drukarkę nawet do 1000 zł, natomiast jeżeli zależy nam na wysokiej jakości modelu warto skierować zlecenie wytworzenia do specjalistycznych firm posiadających precyzyjne urządzenia, których koszt to już dziesiątki tysięcy złotych. Firma Cosmotech dysponuje profesjonalnymi drukarkami 3d i jest w stanie zrealizować najbardziej złożone projekty.

Sprawdź nasze marki: